Bora vështirëson qarkullimin në Rrugën e Kombit

image
  Reshjet e borës pushuan për disa ditë, për tu rikthyer përsëri në fillimin e muajit shkurt. Shumë rrugë janë bërë vështirë të kalueshme. Rruga e
Më tepër

Digjet biblioteka me 14 milionë libra në Moskë

image
   Një bibliotekë në Moskë me dokumente të rralla të OKB-së, tekste të vjetra sllave dhe 14 milionë libra është djegur gjatë të enjtes. Biblioteka e
Më tepër

Facebook ka 1.39 miliard përdorues aktivë, 13% më shumë se vitin e kaluar

image
Facebook ka raportuar fitime të mëdha në tre muajt e fundit të vitit të kaluar, si dhe rritje të konsiderueshme të shfrytëzuesve të rrjetit social. Kompania
Më tepër

Këshilla për një histori dashurie të qëndrueshme

image
Shmangni gjykimet, jini të hapur për ndryshimet, dëgjoni me vëmendje dhe mos harroni se çdo marrëdhënie ka vështirësitë e saj. Durimi me veten dhe të
Më tepër
Opinion
image

TOMAHAWK: Jem duista, jem integrista...

  Jem duista, jem integrista  Kem problem me ca BDI-sta,  Gruevista,...
image

Mirëkuptim për Ali Ahmetin apo për veteranët?

  Paska kërkuar Ali Ahmeti mirëkuptim nga veteranët e...
image

Dy foto që flasin shumë

Fotoja e parë ia humbi imazhin Kosovës dhe...
 Vizito faqen
Sondazh

A mendoni se shqiptarët në Maqedoni me të vërtetë janë shtetëformues?

Kulturë
image

FOTO/LAJM: SHKA "Bajram Shabani" viti 1954

Disa anëtar të Shoqërisë Kulturo-Artistike "Bajram Shabani" -Kumanovë (Foto e vitit 1954, e siguruar nga Florim JONUZI)  ...
image

Publikohet versioni megamix i 10-të këngëve të Eurovizionit

    10 këngë nga edicioni i fundit i Festivalit Europian të Këngës – Eurovizion janë përfshirë në një remix nga Megamix Central Mashup. Megamix Central Mashup është...
image

"Kritika Letrare’’ nis rrugëtimin për te lexuesi

   Libri studimor i Majlinda Nana-Ramës në Shkup      Promovohet në Shkup libri studimor ‘’Kritika Letrare’’ i autores Majlinda Nana Rama. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin akademikë,...
image

U promovua monografia “Pinjollët e Rrustem lLukës”

  Në lokalet e Klubit ”DARDANIA” në Zofingen, Shoqata “Salih Çekaj” organizoi promovimin e monografisë më të re të Shefqet Dibranit “PINJOLLËT E RRUSTEM LLUKËS”, kushtuar...
image

Prezantim i përkryer dhe i paharruar i Mirush Kabashit në Gjenevë

  Në teatrin qendror të Gjenevës,është shfaqur për të parën herë në Gjuhën Shqipe, dhe me përkthim në frëngjisht monodrama “Zoti Ibrahim dhe lulet e Kuranit”...
Bota e yjeve
image

Stresi i shpëton arrestimit, hidhet nga kati i dytë i Komisariatit

Policia ka shpallur në kërkim Arkimed Lushën, i...
Më tepër
image

Puthje të zjarrta ndërmjet Era Istrefit dhe Enca Haxhisë

Këngëtaret e reja të skenës, Era Istrefi dhe...
Më tepër
Sport
image

Kukësi mposhti Elbasanin, vazhdon të jetë i pari

Një tri golësh të shënuar nga kroati Pero...
Më tepër
image

Rexhepi, trajner i ri i Kozhuvit

Për herë të parë ka ndodhur që një...
Më tepër
GRAFORIZËM

Gëzohuni! Sot, është rrezik të jesh i pakënaqur! F.H.

Tek ne gjërat nuk zgjidhen brenda natës. Por, as brenda ditës! F.H.

Rrugët kryesore në Shkup, shumë lehtë dallohen. Kanë lypsarë shumë! F.H.

Bota ishte e preokupuara me globalizimin, derisa nuk filloi të merret me ne! (F.H.)